5 roślin, które skuteczie filtrują powietrze w domu

Zaczyna się długi okres jesienno-zimowy, który nie zachęca do często otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń. Za chwilę dojdą tematy smogowe i choroby z tym związane. Zapewnienie świeżego powietrza w domu, ma kluczowe znaczenie w przypadku naszego zdrowia. Warto zatem zadbać o rośliny, które pomogą nam filtrować powietrze i oczyszczać je ze szkodliwych substancji.
Wybrałem najbardziej popularne, które możecie bez problemu trzymać w domu.

Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Wszystkie 5 roślin, które przedstawiam, dobrze usuwa aceton z powietrza (jest zawarty np. w zmywaczach na lakierów paznokci). Dracena robi to jednak najlepiej, ponieważ pochłania ponad 94% całego gazu w ciągu 12 godzin.

Grubosz (Crassula ovata)

Crassula, grubosz jajowaty, grubosz srebrzysty, drzewko szczęścia, drzewko pieniężne – jest to prosty w utrzymaniu sukulent, z dużymi, mięsistymi liśćmi. Najlepiej ze wszystkich usuwa toulen (ponad 91%), który ma silny zapach i działa drażniąco na układ oddechowy. Jest często wykorzystywany do produkcji rozpuszczalników, perfum, farb.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Roślina łatwa w utrzymaniu o długich i cienkich liściach. Zajmuje 1 miejsce w usuwaniu etylobenzenu (62%), p-ksylenu (92%), o-ksylenu (93%), czyli chemii znajdującej się w farbach, klejach, kauczukach i lakierach.

Guzmania (Guzmania lingulata)

Także łatwa w utrzymaniu roślina. Posiada długie, skórzaste liście oraz drobne kwiaty (białe lub żółte). Najlepiej ze wszystkich usuwa z powietrza benzen (92%), który jest toksycznym gazem np. w spalinach samochodowych lub dymie papierosowym. Jest także najbardziej skuteczna w usuwaniu lotnych związków organicznych, czyli ubocznych produktów procesów przemysłowych, które przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza.

 

Nazywam się Bartosz Buczyński i od 10 lat pracuję w branży ogrodniczej oraz rolniczej. Z połączenia pasji do ogrodu oraz wieloletniego doświadczenia powstał blog Gardengrow.pl

Specjalizuję się przede wszystkim w nawożeniu oraz prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin. 

Jeśli na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej.

Blog

Sprawdź najnowsze wpisy na blogu

Podcast

Sprawdź najnowsze odcinki podcastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj