Cynamon w ogrodnictwie – 4 zastosowania

Do czego można użyć cynamonu? Prawie każdy odpowie, że można go dodać do szarlotki lub grzanego wina. I to prawda, jednak oprócz świetnej przyprawy w kuchni jest także niedocenionym wzmacniaczem roślin, który ma bardzo dobry wpływ na ich zdrowie i rozwój.

Ochrona przed szkodnikami

Cynamon bardzo dobrze sprawdza się, jako odstraszacz komarów lub mrówek. Wystarczy wysypać trochę proszku wokół roślin, aby odstraszyć szkodniki.

Ochrona przed mrówkami w domu

Mrówki w domu są prawdziwym utrapieniem, dlatego warto wysypać cynamon w pobliżu wejść do pomieszczenia np. drzwi, okna, kratki wentylacyjne. Dzięki temu w środku będziemy mieć fajny zapach i powinniśmy pozbyć się mrówek.

Uniwersalny ukorzeniacz

Cynamon stymuluje rozwój korzeni podobnie jak profesjonalne hormony wzrostu.
Łyżkę stołową cynamonu w postaci proszku należy przesypać do pojemnika lub na zwykły papierowy ręcznik. Uciętą łodygę rośliny, którą chcemy ukorzenić, najpierw moczymy w wodzie w później we wcześniej przygotowanym cynamonie. Następnie sadzonkę umieszczamy w doniczce ze świeżą ziemią.
Dzięki temu łodyga zostanie pobudzona do wzrostu i wypuści korzenie. Dodatkowo dzięki umieszczeniu jej w przyprawie, zostanie zabezpieczona przed patogenami grzybowymi, które powodują zgorzel siewek, czyli chorobę niszczącą nowe sadzonki.

Ochrona przeciwgrzybowa

Wszystkie rośliny (także te uprawiane w domu), są stale przez patogeny grzybowe. Prowadzi to do ogólnego osłabienia rośliny i rozwinięcia się choroby, która może objawiać się opadaniem liści lub powstaniem pleśni.
Cynamon jest świetnym fungicydem i bardzo dobrze zabezpiecza roślinę przed grzybami. Wystarczy od czasu do czasu opryskać roślinę mieszanką przyprawy z wodą. Jeśli zauważycie chorobę na swojej roślinie, także możecie wykonać oprysk. Pamiętajcie jednak, że leczenie za pomocą cynamonu będzie znacznie dłuższe w porównaniu do profesjonalnej chemii, dlatego lepiej pamiętać o regularnej profilaktyce, aby utrzymać kwiaty w dobrej kondycji.

Nazywam się Bartosz Buczyński i od 10 lat pracuję w branży ogrodniczej oraz rolniczej. Z połączenia pasji do ogrodu oraz wieloletniego doświadczenia powstał blog Gardengrow.pl

Specjalizuję się przede wszystkim w nawożeniu oraz prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin. 

Jeśli na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej.

Blog

Sprawdź najnowsze wpisy na blogu

Podcast

Sprawdź najnowsze odcinki podcastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj