Jak przedłużyć żywotność bukietu? – 6 zasad

Co należy zrobić, aby zakupione cięte kwiaty, jak najdłużej zachowały nam się w dobrej kondycji?

1. Wybierz odpowiedni wazon

Wybrane naczynie powinno być o wysokości co najmniej połowy długości łodyg. Dzięki temu będą miały odpowiednie podparcie.

2. Przytnij łodygi

Jeśli nie zrobiono tego w kwiaciarni, zrób to w domu, zanim umieścisz bukiet w wazonie. Kwiaty należy przyciąć ok. 2-3 centymetrów od końcówki łodyg, pod kątem 45 stopni. Pozwoli to na lepsze pobieranie wody i przedłuży żywotność roślin.

3. Zmieniaj regularnie wodę

Wodę powinno wymieniać się co drugi dzień. Należy jednak zwracać uwagę na poziom wody, ponieważ  duże kwiaty w wąskim wazonie, mogą wymagać codziennej dolewki. Przy każdej wymianie można delikatnie przyciąć łodygi (tak jak w punkcie 2).
Należy również wyrzucać wszelkie opadłe liście i płatki kwiatowe, ponieważ powodują namnażanie się bakterii oraz gnicie. Szczególnie podatne na procesy gnilne są róże, więc wymagają regularnej pielęgnacji.

4. Dodaj odżywkę do wody

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach możecie kupić specjalne odżywki do kwiatów ciętych (występują w malutkich saszetkach lub większych butelkach). Jest to groszowa sprawa w zakupie i najczęściej do 1 wazonu wystarczy szczypta lub kilka kropel odżywki. Cięte kwiaty, podobnie jak te rosnące w doniczkach, wymagają regularnego odżywiania.

5. Wybierz właściwe miejsce

Miejsce, w którym ustawicie bukiet ma bardzo duże znaczenie. Większość kwiatów nie lubi bezpośredniej ekspozycji na słońce, więc wazonu nie powinno ustawiać się w bezpośredniej bliskości okna np. na parapecie. Miejsce nie może być także za ciemne, ponieważ wszystkie rośliny potrzebują światła do życia. Tulipany są kwiatami, które bez problemu możecie wystawić na słońce, ponieważ mają bardzo czułe foto-receptory. W zależności od natężenia słońca, rosną, otwierają się lub zamykają. Pozostałe kwiaty lepiej umieścić na stołach, szafkach itp.

6. Najważniejsze – dobre źródło zakupu

Jeśli ten punkt jest omijany, to pozostałe niczego nie zdziałają. Zawsze kupujcie kwiaty u sprawdzonych dostawców. Jeśli towar jest nieświeży, to bukiet padnie już po pierwszym dniu, gdy tylko dostanie wyższej temperatury w domu. Zdrowe i świeże cięte kwiaty, bez problemu będą ozdabiać nasze pomieszczenia przez długi czas.

Nazywam się Bartosz Buczyński i od 10 lat pracuję w branży ogrodniczej oraz rolniczej. Z połączenia pasji do ogrodu oraz wieloletniego doświadczenia powstał blog Gardengrow.pl

Specjalizuję się przede wszystkim w nawożeniu oraz prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin. 

Jeśli na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej.

Blog

Sprawdź najnowsze wpisy na blogu

Podcast

Sprawdź najnowsze odcinki podcastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj