Jak przygotować trawnik na zimę?

Jeśli chcecie wiosną i latem cieszyć się pięknym trawnikiem, to musicie pomyśleć o tym już teraz. Jesień jest najlepszym momentem, aby prawidłowo zadbać o trawnik i przygotować go na sezon zimowy.

1. Zrób mulczowanie

Będzie potrzebna do tego kosiarka z funkcją mulczowania. Od kilku lat większość kosiarek jest wyposażona w specjalny klin do mulczowania trawy, czyli rozcinania jej na drobne kawałeczki i pozostawienie na powierzchni. Dzięki mulczowaniu pozostawiacie składniki odżywcze oraz mikroorganizmy z powrotem w glebie.

2. Skoś trawnik krócej

Na zimę lepiej pozostawić trawnik dość krótko przycięty, najlepiej na wysokość 3-5cm. Dzięki temu ograniczycie gnicie trawy oraz powstawanie pleśni pośniegowej.

3. Zastosuj nawóz

Koniecznie musi być to nawóz jesienny, czyli bez azotu. Produkty do trawnika zawierają najczęściej duże ilości potasu, fosforu oraz żelaza. Jesień to bardzo ważny moment w cyklu wegetacji trawnika, ponieważ jest to moment, w którym musimy zadbać o silny system korzeniowy, tak aby bez problemu przetrwał zimę.
Wybieramy nawóz bez azotu, aby nie pobudzać już trawy do przyrostu w górę, tylko skupiamy się na korzeniach oraz odżywieniu pożytecznych drobnoustrojów w glebie.

4. Dosiej trawę

Wrzesień i początek października, to czas dobrej pogody na dosianie trawy. Mamy umiarkowaną temperaturę i dużą wilgotność, co sprzyja rozwojowi nasion. Powinniście uzupełnić wszystkie puste miejsca w trawniku, tak aby wiosną i latem nie pojawiły się tam chwasty.

5. Zrób aerację

Aerację powinniście robić co najmniej raz w roku (a najlepiej 2 razy w roku). Aeracja usuwa zbite miejsca na trawniku oraz poprawia strukturę korzeni. Poprawia także zdolność do magazynowania wody oraz zwiększa przepływ powietrza do korzeni. Dzięki temu trawnik będzie zdrowszy i silniejszy na wiosnę, a wy nie będziecie musieli zmagać się z chorobami grzybowymi.

6. Zastosuj wapno

Zastosowanie wapna, to bardzo ważny punkt w jesiennych zabiegach. Możecie zastosować wapno w postaci granulatu lub pyliste np. dolomit. Osobiście zdecydowanie polecam granulat, ponieważ jest wydajniejszy i wolniej się rozpuszcza, dzięki czemu nie zmyją go tak szybko jesienne deszcze.

Jesień to bardzo ważny moment na zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie, zwłaszcza dotyczące trawnika. Im więcej pracy poświęcicie teraz, tym mniej problemów będziecie mieć w trakcie sezonu wiosenno-letniego.

Nazywam się Bartosz Buczyński i od 10 lat pracuję w branży ogrodniczej oraz rolniczej. Z połączenia pasji do ogrodu oraz wieloletniego doświadczenia powstał blog Gardengrow.pl

Specjalizuję się przede wszystkim w nawożeniu oraz prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin. 

Jeśli na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej.

Blog

Sprawdź najnowsze wpisy na blogu

Podcast

Sprawdź najnowsze odcinki podcastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj