Jakie opryski wczesną wiosną?

Wiosna to dobry i bardzo ważny moment na przeprowadzenie wszystkich zabiegów profilaktycznych w ogrodzie. Szczególnie ważne są opryski, które zrobione w odpowiednim czasie zabezpieczą rośliny przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.

3 najważniejsze produkty, które należy zastosować w ogrodzie wczesną wiosną

Olej parafinowy

Zabieg należy wykonać zanim zaczną utrzymywać się wysokie temperatury w ciągu dnia. Oprysk wykonujemy bardzo dokładnie, tak aby roślina została w całości pokryta preparatem (pryskamy na tyle intensywnie, aż olej zacznie spływać po roślinie). W przypadku form, które nie pozbywają się liści na zimę np. rododendrony, musimy pamiętać o opryskaniu jej od spodu.

W przypadku drzewek owocowych warto poczekać do słonecznego dnia, gdy larwy szkodników są mocno pobudzone.

Oprysk preparatem olejowym bardzo dobrze zabezpiecza rośliny przed szkodnikami, ponieważ tworzy na nich szczelną warstwę, przez co larwy duszą się i nie atakują w pełnym sezonie.

Środek na kędzierzawość i parcha

 

Kędzierzawość brzoskwini to choroba, która jest zmorą wszystkich działkowców. Jeśli nie wykonacie zabiegu wczesną wiosną (najlepiej w fazie pękania pąka), to jest duża szansa, że choroba pojawi się w trakcie sezonu. Wówczas nie pomoże już żadna chemia i należy poczekać do kolejnego cyklu wegetatywnego, aby zastosować profilaktyczne działania.
Preparat działa również na parcha jabłoni i gruszy.

Preparat miedziowy

Popularny Miedzian można stosować cały rok (z wyjątkiem jabłoni w fazie listnej, ponieważ mocno gromadzi miedź w sobie i oddaje w postaci brązowych plam na jabłkach). Środki miedziowe można stosować w uprawach ekologicznych. Jest to dobry sposób na zabezpieczenie roślin przed chorobami grzybowymi. Oprysk miedzianem warto powtarzać w trakcie całego cyklu wegetatywnego oraz późną jesienią.

Wszystkie opryski wczesną wiosną są zabiegami profilaktycznymi, dlatego są niezwykle istotne dla kondycji rośliny w następnych miesiącach. Taniej i szybciej jest zadbać o profilaktykę, niż później walczyć ze szkodnikami lub chorobami.

Nazywam się Bartosz Buczyński i od 10 lat pracuję w branży ogrodniczej oraz rolniczej. Z połączenia pasji do ogrodu oraz wieloletniego doświadczenia powstał blog Gardengrow.pl

Specjalizuję się przede wszystkim w nawożeniu oraz prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin. 

Jeśli na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej.

Blog

Sprawdź najnowsze wpisy na blogu

Podcast

Sprawdź najnowsze odcinki podcastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj