Jakie wapno do trawnika i ogrodu?

Ostatnio poruszałem temat niezbędnych zabiegów, jakie należy przeprowadzić jesienią, aby zadbać o trawnik. Napisałem, że ważnym punktem jest wapnowanie, które ma na celu odkwaszenie gleby. Pojawiły się pytania jakie wapno użyć, więc dziś przedstawię krótki podział ze względu na rodzaj wapna.

Dolomit

Dolomit jest wapnem pochodzenia naturalnego, pozyskiwanym z mielenia skał wapniowo – magnezowych (dolomitu). Dolomit jest w zasadzie najtańszym wapnem, jednak przynosi wiele korzyści:
– odkwasza glebę
– zwiększa zawartość magnezu w glebie i roślinach
– zwiększa przyswajalność azotu i fosforu
– zatrzymuje w podłożu wodę i powietrze,
– poprawia jakość odżywczą roślin,
– wprowadza do gleby mikroelementy (bor, miedź, mangan, cynk, żelazo, molibden, chrom) wpływające na ważne funkcje w roślinie jak np.: regulowanie procesu asymilacji, wytwarzanie: garbników, enzymów i mikroorganizmów potrzebnych roślinom,
– zwiększa odporność roślin na wymarzanie w okresie zimowym,
– przeciwdziała negatywnym wpływom ołowiu, kadmu i innych metali ciężkich,
– z uwagi na duży stopień rozdrobnienia łatwo przechodzi do reakcji w glebie i jest szybko przyswajany przez rośliny,

Wapno tlenkowo-magnezowe

Jest wapnem palonym mielonym uzyskanym z wypalenia skały dolomitowej.Charakteryzuje się wyjątkowo szybkim i skutecznym działaniem na glebę i uprawy. Jak inne odmiany wapna tlenkowego powinno się go stosować głównie na glebach ciężkich gliniastych, oraz glebach średnich.

Wapno nawozowe granulowane

Przeznaczone jest do odkwaszania wszystkich rodzajów gleb. Nawóz szybko poprawia odczyn gleby, co umożliwia roślinom lepsze pobieranie składników pokarmowych oraz ogranicza pobieranie metali ciężkich takich jak kadm, ołów, chrom itp.

Oprócz tego:
– doprowadza do optymalnego dla roślin odczynu podłoża
– wnosi do gleby ważny składnik pokarmowy jakim jest wapń
– korzystnie wpływa na własności fizyczne gleby
– zawarta w glebie próchnica w obecności wapnia poprawia strukturę gleby, co przyczynia się do utrzymania korzystnych dla roślin stosunków powietrzno-wodnych

Najskuteczniejszym i najbardziej wydajnym jest wapno granulowane. Jest co prawda najdroższe, ale w przypadku np. intensywnych opadów, nie zostanie tak szybko wypłukane jak dolomit. Wydajność dolomitu to ok. 25 metrów kwadratowych z worka 10kg. Musicie mieć świadomość tego, że będzie potrzebować  sporej ilości worków, aby prawidłowo zastosować wapno w ogrodzie.

Nazywam się Bartosz Buczyński i od 10 lat pracuję w branży ogrodniczej oraz rolniczej. Z połączenia pasji do ogrodu oraz wieloletniego doświadczenia powstał blog Gardengrow.pl

Specjalizuję się przede wszystkim w nawożeniu oraz prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin. 

Jeśli na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej.

Blog

Sprawdź najnowsze wpisy na blogu

Podcast

Sprawdź najnowsze odcinki podcastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj