Podstawowe zabiegi w ogrodzie wczesną wiosną

Jak już wspominałem we wpisie jaki opryski, wiosna to bardzo ważny moment, aby w ogrodzie przeprowadzić kilka prac. Przygotuje to rośliny do prawidłowego rozwoju przez resztę sezonu.

1. Prace porządkowe

Sprzątamy wszystkie pozostałości po zimie np. opadłe liście, gałęzie, obumarłe rośliny. Zachodzą w nich procesy gnilne i przyczyniają się do powstawania chorób, z którymi musimy walczyć później przez resztę roku.

2. Opryski profilaktyczne

Temat oprysków już poruszałem, dlatego odsyłam do wcześniejszego wpisu. Warto zabezpieczyć drzewka i krzewy owocowe oraz rośliny ozdobne przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.

3. Wertykulacja trawnika

Wertykulacja polega na nacinaniu górnej warstwy trawnika, co powoduje poluźnienie jego struktury. Dzięki temu trawnik nie filcuje się, a do jego korzeni dociera powietrze.
Wertykulacja to bardzo ważny zabieg, ponieważ pozwala trawie zregenerować się po zimie. Możemy w ten sposób pozbyć się wysuszonych części trawy oraz mchu, który namnożył się w okresie jesieni.  Z doświadczenia polecam wykonać ten zabieg urządzeniem elektrycznym lub spalinowym. Praca wertykulatorem ręcznym wymaga naprawdę sporo siły i cierpliwości.

4. Nawożenie

Rośliny należy nawieźć odpowiednio dobranym nawozem. Do wyboru mamy kilka podstawowych typów nawozów:
– oborniki suche, mokre i granulowane
– szybko działające
– długo działające
– interwencyjne

Szczególnie nawożenia wymagają rośliny kwitnące, drzewka i krzewy owocowe oraz trawniki.

5. Przycinanie

Wczesną wiosną wykonujemy wszelkie cięcia sanitarne oraz formujące. Na pędach jeszcze nie ma liści, dlatego warto usunąć wszelkie chore gałęzie oraz te, które będą przeszkadzały w prawidłowym rozwoju rośliny np. pędy zbyt mocno wybijające się w górę lub płożące po ziemi.

6. Przygotowanie rozsad

Szykujemy także rozsady warzyw, aby później przenieść je do gruntu. Z nasadzeniami należy poczekać aż temperatura w nocy będzie stabilna i nie będzie spadać poniżej 0 (chyba, że macie tunel foliowy, wówczas nasadzenia rozsad można zrobić wcześniej).

7. Bielenie drzewek

Bielenie drzewek wapnem, to bardzo ważny zabieg, ponieważ zabezpiecza korę przed pękaniem. W ciągu dnia ciemna kora nie odbija dobrze promieni słonecznych przez co pochłania dużo ciepła. To prowadzi to zbyt szybkiego pobudzenia drzewa i produkcji soków wewnątrz. W nocy, gdy temperatura mocno spada, kora może popękać, co w konsekwencji mocno osłabia roślinę i wymaga przeprowadzenia dodatkowych zabiegów np. smarowania maścią ogrodniczą.

Wiosną pogoda jest bardzo zmienna, dlatego warto wykorzystać każdy ciepły dzień, aby zdążyć ze wszystkimi pracami, których jak widzicie jest całkiem sporo.

Nazywam się Bartosz Buczyński i od 10 lat pracuję w branży ogrodniczej oraz rolniczej. Z połączenia pasji do ogrodu oraz wieloletniego doświadczenia powstał blog Gardengrow.pl

Specjalizuję się przede wszystkim w nawożeniu oraz prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin. 

Jeśli na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej.

Blog

Sprawdź najnowsze wpisy na blogu

Podcast

Sprawdź najnowsze odcinki podcastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj