Prawidłowe sadzenie drzew jesienią

Jesień to najlepszy okres w ciągu całego roku na nowe nasadzenia. Pogoda jest dużo bardziej stabilna niż wiosną oraz jest dużo więcej wilgoci w glebie i w  powietrzu co sprzyja przyjmowaniu się roślin.
Jak zatem należy prawidłowo posadzić drzewo, aby mieć pewność, że się przyjmie.

Wielkość wykopu

Dziura, do której sadzimy drzewo powinna być ok. 30% większa od bryły korzeniowej. Uzupełniamy ją odpowiednim podłoże w zależności od drzewa, które sadzimy.

Woda

Roślinę, którą posadzimy należy podlać. Dzięki temu usuwamy kieszenie powietrzne, które mogą powodować przesuszanie korzeni.

Usunięcie trawy

Jeśli w miejscu, w którym sadzicie drzewo wcześniej rosła trawa, to po jej usunięciu nie układajcie ponownie darni wokół pnia. Trawa będzie pobierała wodę oraz składniki mineralne z gleby, co utrudnia ukorzenianie się.

Palikowanie

Jeśli drzewo jest duże, warto zainwestować parę zł w drewniane paliki. Można je kupić w sklepie ogrodniczym lub markecie budowlanym. Wbijamy po 3 szt. na drzewo i kotwimy drzewo, tak aby liny utworzyły trójkąt.

Nawóz

Należy uważać z intensywnością nawozu, szczególnie jeśli sypiemy go bezpośrednio pod korzeń. Można wówczas przypalić roślinę. Jesienią warto sypnąć obornik i wymieszać z ziemią.

Czego nie robimy

Nie owijamy pni.
Jeśli martwicie się o przypalenie słońcem, to lepiej pomalować pień wapnem ogrodniczym. można także zastosować siatkę z tworzywa, aby ochronić pień przed zwierzętami np. sarnami lub psami, które chętnie załatwiają tam swoje potrzeby fizjologiczne.

Nie tniemy mocno korzeni.
Jest to szczególnie ważne podczas przesadzania roślin. Jeśli wykopujecie drzewo, to musicie zostawić sporo systemu korzeniowego, aby nie zaczęło usychać. Warto podczas wyciągania z ziemi, owinąć bryłę korzeniową workiem jutowym i w taki sposób przenieść do nowego miejsca.

 

Nazywam się Bartosz Buczyński i od 10 lat pracuję w branży ogrodniczej oraz rolniczej. Z połączenia pasji do ogrodu oraz wieloletniego doświadczenia powstał blog Gardengrow.pl

Specjalizuję się przede wszystkim w nawożeniu oraz prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin. 

Jeśli na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej.

Blog

Sprawdź najnowsze wpisy na blogu

Podcast

Sprawdź najnowsze odcinki podcastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj