Rośliny odstraszające komary w ogrodzie

Jeśli macie problem z komarami i nie chcecie stosować silnych preparatów chemicznych, to warto wprowadzić do ogrodu odpowiednie rośliny. Nie zapewnią 100% ochrony, ale dzięki swym intensywnym olejkom zapachowym, w dużym stopniu zredukują liczbę komarów oraz innych owadów w ogrodzie.

Trawa cytrynowa 

Olejek cytronelowy jest pozyskiwany z liści i łodyg trawy cytrynowej. Jest to chyba najbardziej znana naturalna substancja, która odstrasza komary, meszki i wiele innych insektów. Intensywny cytrusowy aromat jest wyjątkowo znienawidzony przez insekty. 

Cytronellę można zakupić w postaci olejków, jednak warto posadzić trawę cytrynową w dużym pojemniku. Jest prosta w uprawie – wymaga miejsca wilgotnego oraz słonecznego. Niestety nie zimuje w naszym klimacie (jest mocno uprawiana w basenie Morza Śródziemnego), dlatego zimą należy przechować ją w chłodnym pomieszczeniu.

Eukaliptus

Roślina naturalnie występująca w Australii, więc w naszych warunkach będzie raczej jako roślina, która wymaga przechowania przez zimę. Lubi dużo słońca i wody.
Eukaliptus zawiera silne olejki eteryczne, które odstraszają nie tylko komary, ale wiele innych niepożądanych gości np. kleszcze. Dużo naturalnych olejków odstraszających komary, jest robionych właśnie z eukaliptusa.

Lawenda

Jedna z najpopularniejszych roślin w ogrodach, głównie dzięki łatwości w uprawie, dużym przyrostom, wyglądzie oraz intensywnemu zapachowi. To co dla nas jest wyjątkowym aromatem, dla komarów jest wyjątkowo skutecznym odstraszaczem.

Bazylia

Bazylia posiada wyjątkowo intensywny aromat, który uszlachetnia wiele potraw, jednak w przypadku insektów działa odstraszająco. Podobnie zresztą jak w przypadku pozostałych ziół – ludziom w przeciwieństwie do komarów podobają się intensywne aromaty. 
Bazylia wymaga regularnego podlewania i słonecznego stanowiska – nie może być to jednak bezpośrednia ekspozycja na słońce, ponieważ jej liście będą żółknąć.

Mięta 

Chyba najłatwiejsze w uprawie zioło. Odporne na przesuszanie, choroby, szkodniki i przemarzanie. Miętowy aromat jest dla ludzi bardzo przyjemny i odświeżający, jednak dla insektów działa odstraszająco.
Dodatkowo mięta ma szerokie zastosowanie w kuchni, jako dodatek do mięs, herbat, drinków itp.

Nazywam się Bartosz Buczyński i od 10 lat pracuję w branży ogrodniczej oraz rolniczej. Z połączenia pasji do ogrodu oraz wieloletniego doświadczenia powstał blog Gardengrow.pl

Specjalizuję się przede wszystkim w nawożeniu oraz prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin. 

Jeśli na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej.

Blog

Sprawdź najnowsze wpisy na blogu

Podcast

Sprawdź najnowsze odcinki podcastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj